301 Yönlendirme Nedir?

E ticaret sitenizde bir sayfayı pasife aldığınızda ya da değiştirmek istediğinizde seo puanınızın düşmemesi ya da müşterilerinizin hatalı ve aktif olmayan bir sayfaya yönlenmemesi için neler yapmanız gerekmektedir? Yazımızı okuyarak 301 yönlendirmesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

301 yönlendirme nedir?

301 yönlendirme işlemi; bir web sayfasının başka bir sayfaya yönlendirilmesidir. Site üzerinden kaldırılacak olan sayfanın, çalışan, güncel ya da ilgili başka bir web sayfasına yönlendirilerek, bu sayfayı ziyaret eden kullanıcıların boş bir sayfa ya da 404 hata sayfası yerine tanımlı bir web sayfasına yönlendirilmesini sağlar. Bu işlem arama motorlarının ve ziyaretçilerini yeni sayfaya yönlendirerek, eski sayfanın artık kullanılmamakta olduğunu gösterir.

Böylece siteyi ziyaret eden kullanıcılar, başka bir web sayfasına yönlendirileceği için güven içerisinde işlemlerine devam ederek sitenizi terk etmeyeceklerdir.

301 durum kodunun SEO’ya etkisi nedir?

Dönem içerisinde web sitenizdeki bağlantı yapısını değiştirme işlemi yapmak isteyebilirsiniz.301 yönlendirmeleri değişim yapmak istediğiniz sayfadaki SEO gücünüzü yitirmeden yeni sayfaya yönlendirme işlemine yardımcı olacaktır. 301 yönlendirmesi web sitelerinde faydalı olan ve sıklıka kullanılan durum kodudur. Linki değişen sayfalarda 404 (sayfa bulunamadı) hatasının önüne geçer ve kalıcı yönlendirme sağlar.

Bu işlem, arama motorlarına sayfanın kaldırılmadığını veya başka bir şekilde kapatılmadığını söylediği için güçlü bir arama motoru optimizasyon aracıdır. Google’ın Web’de gezinmek için kullandığı botlar, bir sitenin konumunu değiştirdiğini fark edecek ve buna göre güncelleme yapacaktır.

301 yönlendirmelerinin doğru kullanımı, arama motoru sıralama konumunu korur, SEO ve müşteri tarafında oluşabilecek sorunları önler.

301 yönlendirmesi hangi durumlar için kullanılabilir ?

  • HTTP’den HTTPS’ye yönlendirme
  • Domain yönlendirme
  • Sayfa yönlendirme
  • Silinen sayfaları yönlendirme

AKINSOFT e-ticaret programı kullanıcıları tüm paketlerimizde temel olarak bulunan 301 yönlendirme panelini kullanarak bu işlemi kolayca gerçekleştirebilmektedir. 

Aklınıza takılan sorular için bize ulaşabilirsiniz

Tüm hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz üzerinden, ya da LimonDesk (canlı destek) üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sadece bir kaç dakikanızı ayırarak formumuzu doldurabilir, tarafınıza özel oluşturulacak ücretsiz demo panelimizi 15 gün boyunca deneyebilirsiniz.