B2B, B2C ve C2C Pazarlama Nedir?

B2B Nedir?


B2B, her ne kadar kulağımıza son yıllarda sıkça gelmeye başlasa da aslında ticaretin keşfedilmesinden bu yana kullanılan ancak pazarlamanın dallara ayrılması ile birlikte adlandırılan bir pazarlama terimidir. İngilizce karşılığı “Business To Business” olup Türkçeye “Firmadan Firmaya” olarak geçmiş ve B2B olarak kısaltılarak bu adı ile dünya tarafından anlaşılır hale getirilmiştir. B2B çalışma şekli, üretici/dağıtıcıdan direkt olarak müşteriye değil, farklı satıcılara ürün satışı yapmak anlamındadır. Bayilik vererek ürettiği ürünleri ulaşamadığı lokasyonlarda satmaya imkan sunan firmalar B2B çalışma şekline örnek olabilir. 

B2B çalışan firmalarda son kullanıcıya ürün satan firma, direkt olarak merkeze bağlı veya bağımsız olabilir. Merkeze bağlı çalışan B2B firmalar merkez tarafından belirlenen satış kurallarına uygun hareket edebilir ve aralarında yapılan sözleşmeler ile çalışma şeklinin kapsamı belirlenir. Aynı zamanda genellikle marka kullanım hakkı için de merkeze bir ücret ödenmesi söz konusu olur. 

B2C Nedir?

B2C, en çok uygulanan pazarlama terimleri arasında ilk sırada yer alır. Günlük hayatımızda da kullandığımız bu yöntemin açılımı “Firmadan Tüketiciye” olarak bilinmekte ve İngilizce karşılığı “Business To Customer” şeklindedir. Marketten evimize aldığımız herhangi bir ürün ile bu pazarlama terimini uygulamaya koymuş oluruz farkında bile olmadan. Son dönemlerde yoğun olarak uygulanan E-Ticaretten alışverişte de B2C söz konusudur. Çünkü E-Ticarette genellikle müşteri olarak bilinen son kullanıcılar, kişisel pek çok ihtiyacını firmalardan satın alır. 

C2C Nedir?

C2C, ikinci el ürün satışını örnek olarak verebileceğimiz ve “Tüketiciden Tüketiciye” anlamına gelen, İngilizce açılımı ile “Customer To Customer” olarak adlandırılan terimdir. C2C’de satılan ürünün ikinci el olma şartı zorunluluk değildir. Ancak satışın müşteriden müşteriye yapılıyor olması ve ticaret amacı gütmemesi önemlidir. İkinci el araba satışı ve hatta günümüzde ikinci el kıyafetlerin E-Ticaret üzerinden satışı en bilinen C2C örnekleri arasında yer alır.

E-ticaret paketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz üzerinden veya canlı destek uygulamamız üzerinden  bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: octocloud.akinsoft.com.tr