B2B Nedir? B2B Yönetimi Nasıl Yapılır?

Üretim ve satış faaliyetleri günümüzde çok daha önemli hale geldi. Bu bağlamda işletmelerin kapsamlı ve geçerli B2B iş modelini uygulaması, gelişmek için gereklilik olarak kabul ediliyor.

B2B İş Modeli Nedir?

Business to Business kelimelerinin baş harfleriyle oluşan B2B iki şirket arasındaki satış işlemini ifade eden bir iş modelidir.Bu iş modelinde serbest tüketici değil şirket ve işletmeler göz önünde bulundurulur. 

B2B, e- ticaret başta olmak üzere bir çok alanda yapılan bir faaliyettir. B2B iş modeli şirketlere yönelik ürün satışı yapmayı planlayan şirketler tarafından kullanılıyor. 

B2B Türleri Nedir?

B2B türleri satıcıya ve ürüne göre değişiklik gösterir. B2B iş modeli tek çeşit değildir. B2B iş modeli dikey ve yatay olmak üzere iki seçeneğe sahiptir.

Dikey B2B’de ürünler yalnızca belirli bir alanda üretim ve satış yapan firmalara yöneliktir. Örneğin otomotiv sektörünün demir- çelik üreten işletmelerden ürün satın alması dikey B2B kapsamındadır.

Yatay B2B’de ise aynı şirketin çeşitli alanlarda çalışan iş yerlerine hizmet vermesi söz konusudur. Yani büyük bir mobilya üretim mağazasının hem ahşap malzeme satan işletmeye hem de inşaat firmasına hizmet vermesi yatay B2B’dir.

B2B İş Modeli Nasıl Uygulanır?

B2B iş modelinin uygulanabilmesi için ilk olarak hedef kitlenin analizi yapılmalıdır. Hedef kitle belirlendikten sonra yüksek satış rakamlarına ulaşabilmek için plan yapılması gerekiyor. Doğru bir plan yapıldıktan sonra B2B faaliyetleri kapsamında sosyal medya reklamları ya da tanıtım filmleri hayata geçirilebiliyor.

 

AKINSOFT B2B İş Modelinin Avantajları Nelerdir? 

Bayi ve müşteri yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan AKINSOFT E-Ticaret, bu konuda pek çok farklı avantajı da yanında sunmaktadır.

  • B2B sistemi ile çalışan işletmelere özel üyelik altyapısından faydanabilme.
  • Sitenin direkt olarak üye girişi ile açılabilmesi.
  • Ürünlerin fiyat gösterimlerini iüyelik tiplerine göre belirleyebilme (B2B / B2C).
  • Üyelerin bakiyelerini görerek sanal poslar üzerinden ödeme yapabilemeleri.

Bizimle İletişime Geçin

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz.