Belgesiz Com.tr Ön Sipariş Başvuruları ve Aktiflik Tarihi

Domain alımı yaparken eğer resmi bir kurum değilseniz genelde com.tr ya da org.tr uzantılı domainler pek tercih edilmiyordu. Çünkü bu domainler için bir patent belgesi almak ve bazı evrakları toplayarak başvuru yapmak gerekiyordu. Bu yüzden işletmeler bu tarz işlerle uğraşmak pratik bir çözüm olmadığından genelde (com, net vb.) diğer uzantılı alan adlarını tercih ediyorlardı.

Trabis Nedir?

Trabis, tr uzantılı alan adlarının ve buna ait veritabanının işlenmesine ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı yapılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Trabis tüm bu hizmetleri süreklilik arzedecek şekilde işleyebilecek şekilde yapılandırılmıştır.

nic.tr’nin yerini TRABİS’e bırakmasının ardından belge ile başvuruabiline ve bazı prosedürleri yerine getirmesi gereken işletmeler artık com.tr, org.tr, net.tr gibi uzantıları olan domainleri de  bir belge ve patent işlemi olmadan kaydederek kullanmaya başlayabilecekler.

Ön Siparişlerin İşleme Alınacağı Tarih Açıklandı

Ön sipariş talebinde bulunan domain sahipleri, belgesiz com.tr, net.tr ve org.tr taleplerinin ne zaman işleme alınacağını araştırıyorlardı. Beklenen tarih açıklandı: 29 Eylül 2022 tarihi itibariyle genel kayıt dönemi başlayacak.

Daha Önce Başvurmayanlar İçin Ön Kayıt Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Eğer daha önce belirtilen domain isimleri için bir talepte bulunmadıydanız  işleminizi akinsoftonline üzerinden güvenilir ve hızlı bir şekilde kolayca gerçekleştirebilirsiniz.  akinsoftonline, com.tr, org.tr ve net.tr domain ön sipariş işleminizde kayıt veritabanı üzerinden kayıt sorgusu yapar ve siparişinizi kaydederek ilgili alana güvenle ulaştırır.

Ön Sipariş Süreci Nasıl İşleyecek?

  • Aradığınız/almak istediğiniz alan adını sorgulama aracına yazarak sorgulama yapabilirsiniz.
  • Ön sipariş için gerekli bilgileri doldurabilir ve  ödeme yaparak ön sipariş verebilirsiniz.
  • Ön sipariş işleminden sonra  sonra, genel kayıt dönemi başlayana kadar alan adı sahiplik bilgilerii doğru biçimde güncellenmelidir.

Belgeli Kaydedilen .TR Uzantılı Alan Adlarında Değişiklik Olacak mı?

29 Eylül 2022 tarihine kadar belgeli kaydedilen domainlerde herhangi bir değişiklik yapılmadan, aynı şekilde alan adının kullanılmasına devam edilebilecektir.

 

Bizimle İletişime Geçin

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz.