Cayma Hakkı Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Tüketiciler var olan haklarını iyi bilmelidir. Haklarını araştıran, iyi bilen bireyler problemle karşılaştığında uygulaması gereken işlemleri daha iyi biliyor. Tüketicilerin bilmesi gereken haklarından en önemlisi cayma hakkıdır.

Cayma Hakkı Nedir?

İnternet üzerinden yapılan alışveriş sayısının artmasına bağlı olarak cayma hakkı çok daha belirgin bir şekilde kullanılıyor. Tüketici Koruma Kanunu’nda da kendisine yer bulmuş cayma hakkı 14 gün içerisinde ürünün satıcıya iade edilip ödediği miktarın tamamını alma hakkıdır.

Cayma hakkının kullanılacağı ürün satıcıya iade edilirken kargo ücreti ödenmez. Ancak iade edilecek ürünün eksiksiz ve sağlam bir şekilde iade edilmesi oldukça önemlidir.

Cayma Hakkı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Cayma hakkını kullanacak kişilerin bu hakkın sınırlarını iyi öğrenmesi önemlidir. Bu hakkın sınırları 6502 sayılı kanun hükmünde kararnamede belirtilmiştir. Bu sınırlara uygun olmayan işlemlerin yapılması cayma hakkının dışına çıkacaktır.

Cayma hakkının kullanıldığı durumlardan bazıları şunlardır:

  • Satıcının ayıplı mal göndermesi
  • Sipariş gönderim işlemlerinin belirtilen süreden uzun sürmesi
  • Ürün ya da hizmetin olması gerektiğinden farklı olması

Cayma hakkının birçok farklı durum için uygulanabilmesi tüketicilerin avantajınadır.

Cayma Hakkının Kullanılmadığı Durumlar Nelerdir?

Cayma hakkı her durumda devreye girmez. Bu işlemin dahil olmadığı durumlardan ilki çabuk bozulma tehlikesi olan ürünlerdir. Bu ürünler cayma hakkına dahil değildir. Bunun yanında açılmış olan CD ve DVD gibi dijital materyallerde de cayma hakkı kullanılamaz. Çünkü bu ürünler kopyalamaya müsaittir.

Kişiye özel hale getirilen ürünler, finansal piyasaya göre belirlenen ürünler örneğin; altın, mücevher vb. ürünlerde de cayma hakkı kullanılamaz. 

 

Cayma Hakkının Süresi

Cayma hakkının belli bir süresi vardır. Ürünü alan kişiler bu süre aştığı taktirde cayma hakkında bulunamaz. Cayma hakkının süresi 14 gün olarak belirlenmiştir. 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe olmaksızın tüketiciler cayma hakkını kullanabiliyor.

Ürün alındıktan sonra cayma hakkını kullanan kişiler herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmaz.

Bizimle İletişime Geçin

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz.