Clickbait; Tıklama Tuzağı Nedir?

 Tık tuzağı olarak bilinen Clickbait günümüzün teknolojisinde birçok farklı sitede yer alıyor. Duygulara ve meraka hitap eden Clickbait bir haber, resim ya da video bağlantısına tıklamayı teşvik eder.

Clickbait Hangi Alanlarda Kullanılır?

Clickbait olarak bilinen tık tuzağı günümüzde azalsa da birçok farklı alanda kullanılır. Tüketiciler bilinçlendiği için kullanım oranı azalsa da hala şu alanlarda kullanılır:

  • Blog sayfalarında
  • Haber sitelerinde
  • Video sitelerinde
  • Reklamlarda
  • E ticaret sitelerinde

 

Clickbait İçeriğinin Özellikleri

Clickbait günümüzün önemli içeriklerinden biridir. Günümüzün önemli içeriklerinden olduğu için bu içeriğin özelliklerini iyi bilmek gerekir. Clickbait konu başlığı her zaman dikkat çekicidir. Bu sayede bireylerin dikkatleri toplanır. Bunun yanında tık tuzağında yer alan metin ya da içerikler doygun değildir.

Clickbaite teknikleri, kullanıcıların ortak özelliklerine dayanarak, davranışlarını ve psikolajik terimlerini dikkate alarak tıklama tuzağının uygulandığı biçimler ve amaçlardır.

  • Gizem ve gerilim; en sık kullanılanıdır, gerilim ve gizem temasına atıfta bulunan başlıklar seçilir.
  • Numaralı liste; bir dizi belirli öğeyle tasarlanmış içerik aracılığıyla bir takım şeçenekler sunar.
  • Zorunlu filler; bir etkiye neden olan ve bir karar vermeden önce emin olmak için eylemler sağlar.
  • Duygusal; bir konunun hassas tarafına hitap etmek, kayıtsız kalınmayacak başlıklar oluşturarak kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar.

Clickbait Faydaları Nelerdir?

Tık tuzağı olarak bilinen clickbaitin site için birçok farklı faydası bulunuyor. Bunlardan ilki sitenin popülerliğini artırmasıdır. Clickbaite sahip olan siteler daha fazla kişiye ulaşıp popüler hale gelebiliyor. Bunun yanında tık tuzağı söz konusu sitenin trafiğini artırır. Sitenin trafiğinin artmasıyla beraber söz konusu site arama motorlarında üst sırada görünebiliyor.

Clickbait Zararları

Clickbaitin faydası olduğu gibi bazı zararları da bulunuyor. Bu zararlarından ilki sitenin olumsuz bir görünüme sahip olmasıdır. Clickbaite tıklayan kişiler beklediği içeriğe ulaşamayacağı için siteye karşı olumsuz duygular besler. Bunun yanında mevcut imaj zedelenebiliyor. Bu da markanın arama motorlarında üst sıralara çıkmasını engelleyen bir detaydır.

Bize Ulaşın

 Ayrıca 444 40 80 numaralı iletişim numaramız veya LimonDesk üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.