Dijital Pazarlama Nedir? Neden  Önemlidir?

Dijital pazarlama nedir? Neden önemlidir? Dijital pazarlama nasıl yapılır? Konuları üzerine hazırladığımız bu yazımızda satışları ve müşteri bağlılığını artırmak için dijital pazarlamanın gücünden nasıl faydalanabilirsiniz? sorularına cevap bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama internet ortamında ürün ve hizmetlerin satış ve pazarlama işlemleri için kullanılan tanıtım ve satış işlemleri içi kullanılan bir pazarlama çeşididir. Kapıdan pazarlama, basılı yayın malzemeleri vb. pazarlama yöntemlerine göre çok daha az maliyetli ve etkilidir.  Bu çalışma şeklinde kullanılan arama motorları ve sosyal medya kanalları ile tüketicinin dikkatini çekmek hedeflenir. 

Neden Dijital Pazarlama?
Ülkemiz nüfusunun yarıdan fazlası aktif olarak internet kullanıyor. Bu durum, satış tekniklerimizin neden değişmesi gerektiği hakkında bize yeni bir yol gösteriyor. Dijital mecralar kullanılarak yapılan reklam çalışmalarının daha hızlı sonuç vermesi, ölçümlenebiliyor olması ve uygun bütçeyle hazırlanabilmesi sebebiyle her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. Dijital pazarlama faaliyetleri e-ticaret işi yapan firmalar tarafından da sıklıkla kullanılmaktır.

Dijital Pazarlamanın Faydaları 
Bilinen( geleneksel /klasik) pazarlama şeklinde baskı materyaller (gazete, dergi, broşür, el ilanları vb.) televizyon, telefon gibi araçlar kullanılmakta ve etki alanı sınırlı olmakta. Zira her potansiyel müşteriyi tek tek belirlemeniz gerekiyor.

Oysa dijital pazarlama; maliyet, iletişim, zaman, ulaşılabilen kitle, hızlı sonuçlar alabilme vb. pek çok alanda üstünlük sağlıyor.

Çok Tercih Edilen Dijital Pazarlama Teknikleri
SEO (arama motoru optimizasyonu)
İçerik Pazarlaması (çeşitli blog yazıları ve tanımlamalar )
Re–Marketing (yeniden pazarlama)
Sosyal Medya Üzerinden (twitter, facebook, instagram, linkedin vb.)
Görüntülü Reklamlar İle (videolar, youtube üzerinden vb.)
Satış Ortaklıkları ve İş Birliktelikleri (affiliate modellemeleri ile)
Mobil Pazarlama (uygulamalar üzerinden)

Tüm bu süreçleri yönetebilmek için konusunda uzman bir danışman firma ile çalışarak başarı sağlayabilirsiniz. İyice araştırarak maksimum verimi almak için yeni yollar denemeniz gerektiğini unutmayın.

Tüm e-ticaret paketlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz yada LimonDesk üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sadece bir kaç dakikanızı ayırarak formumuzu doldurabilir, tarafınıza özel oluşturulacak ücretsiz demo panelimizi 15 gün boyunca deneyebilirsiniz.