E -Ticaret Danışmanı Nedir?  Ne İş Yapar?

Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak insanlar ihtiyaçlarını e-ticaret siteleri üzerinden gideriyor. Böyle bir durumda e ticaret sitesinin düzenli ve nitelikli görünmesi için e-ticaret danışmanlarına büyük iş düşüyor.

E-Ticaret Danışmanı Kimdir?

Web tabanlı şirket sahiplerinin satış sayılarını artırması oldukça önemlidir. Eğer siteler hedeflediği satış sayısına ulaşamazsa sektör içerisinde yer edinemez.Web tabanlı şirketlerin satış rakamlarını artırmak için plan hazırlayan, pazarlama, reklam ve web optimizasyonu danışmanlığı yapan kişiye e-ticaret danışmanı denir.

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber e ticaret danışmanlarına olan ihtiyaç çok hızlı bir şekilde arttı. Bu artış da e-ticaret danışmanının görev alanının artmasına neden oldu. E-ticaret danışmanının görev alanı şu şekildedir:

  • İş planını iyileştirmek
  • Site alt yapısını güncel tutmak ve desteklemek
  • Yazılım ve pazarlama alanında şirket ile ortak çalışmalar yürütmek
  • Grafik tasarım ve içerik üretim çalışmaları planlamak

E-ticaret danışmanı olarak çalışan kişiler şirketin sektör içerisinde daha rahat mücadele etmesini sağlar.

E-Ticaret Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları

E ticaret danışmanı ile çalışmanın birçok avantajı vardır. Avantajı çok olduğu için de e ticaret şirketlerinin çoğu danışman ile çalışmayı tercih ediyor. E-ticaret danışmanı ile çalışmanın en önemli avantajı şirket personelinin zaman ve iş yükünü azaltmasıdır. Bu sayede personel daha önemli işlerle ilgilenerek şirketin gelişimini sağlar.

E-Ticaret Danışmanında Olması Gereken Özellikler

  • E-ticaret danışmanı olarak görev alan kişilerin sektör içerisine hakim olması,
  • Etkili pazarlama stratejileri bilgisine sahip olması,
  • Google Analytics, Google ADS gibi web sitesi performansını ölçen araçlarda uzman olması,
  • Eleştirel düşünme yeteneği ve problem çözme becerisine sahip olması 

E-Ticaret Danışmanı Nasıl Olunur?

E-ticaret danışmanı olmak için resmi bir eğitim mecburiyeti bulunmamaktadır. Şirketler, adaylarda üniversitelerin lisans programlarından mezun olma şartını aramaktadır. Bu ek olarak çeşitli eğitim kurumları ve akademiler, e-ticaret sertifika programları düzenlenmekte ve sertifikalar vermektedir.

Bize Ulaşın

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz.