E -Ticaret Yapmak isteyenler için Genç Girişimci Desteği

 Kendi işlerini kurmak isteyen kişiler birçok farklı ekonomik problemle karşılaşabiliyor. Karşılaşılan bu ekonomik problemleri ortadan kaldırmak için genç girişimci desteğinden yararlanılabiliyor.

Genç Girişimci Desteği Nedir?

Genç girişimci desteği 2018 yılından bu yana kullanılan ve iş kurmak isteyen gençlere teşvik olan bir destek programıdır. Genç girişimci desteğiyle beraber gençlerin vergi yükümlülükleri azaltılıp onların kendi işlerine daha fazla odaklanması hedefleniyor. 18 ile 29 yaş arasındaki girişimleri destekleyen bu promosyon sayesinde gençlere gelir vergisi desteği veriliyor.

Genç girişimci desteğine alınan bireylere 3 yılda 75 bin TL’ye kadar gelir vergisi muafiyeti sunulur.

Genç Girişimci Desteğinin Şartları

Genç girişimci desteğinden yararlanmak için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Belirtilen şartları yerine getirmeyen kişiler girişimci desteğinden yararlanamıyor. Girişimci desteği için aranan şartlar:

• Minimum 18 maksimum ise 29 yaşında olmak

• Gelir Vergisi Kanunu’nun 20. Kanununa göre genç girişimci kapsamında olmak

• 2018 yılından itibaren sigortalı olmuş olmak

• İlk defa mükellefiyet açılmış olanlar 

Genç girişimci desteğinden yararlanmak isteyen kişiler Anonim veya Limited şirket kurmamalıdır.

Genç Girişimci Desteğine Kimler Başvurabilir?

Genç girişimci desteğine başvurmak zor değildir. Bu destekten yararlanmak isteyen kişiler en yakın vergi dairesine dilekçe yazmalıdır. Dilekçede genç girişimci desteğinden yararlanmak istediğine dair ibare yer almalıdır. Belirtilen dilekçe vergi dairesine yazıldıktan sonra söz konusu daire “genç girişimci desteğinden yararlanabilir” belgesini dilekçe sahibine kısa sürede iletir.

Gerekli belge alındıktan sonra en yakın SGK müdürlüğüne gidip başvuru işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanında İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de dilekçe yazıp başvuru işlemi gerçekleştirilebiliyor.

 

KOSGEB Desteği ile Genç Girişimci Desteği Aynı Anda Alınabilir mi?

KOSGEB de benzer şekilde genç girişimci destek paketleri sunar. Her iki destekten aynı anda yararlanmak mümkündür. Böylece hem vergi ve sigorta primi ödemesinin maddi yükünü azaltabilir hem de genç girişimcilere sunulan diğer olanaklardan faydalanabilirsiniz. Böylece kuruluş ve işleyiş süreci sizin için kolaylaşır.

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı iletişim numaramız veya LimonDesk üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.