E-Ticarette Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

E ticaret sektörünün insan hayatının içine hızla girmesiyle beraber arbitraj terimi çok daha fazla konuşulmaya başlandı. Yeni dünya düzeninde yer almak isteyen işletmeler arbitraj terimine çok daha fazla önem veriyor.

Arbitraj Nedir?

Yatırım ürünlerinin daha düşük fiyatlardan satıldığı piyasalardan alınıp daha yüksek fiyatlardan satıldığı borsalarda satılmasına arbitraj adı veriliyor. Bu sistem sayesinde bireyler risk olmadan kar edebiliyor. Risk olmadan kar edildiği için son dönemde pek çok kişi bu sistemden yararlanmaya başladı. Arbitraj işlemlerini eş zamanlı olarak yapmak gerekiyor. 

Arbitrajın Avantajları Nelerdir?

Arbitraj işleminin pek çok farklı avantajı vardır. Arbitraj sisteminin avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Arbitraj sayesinde piyasalarda oluşan ani fiyat dalgalanmalarından haberdar olunur.
  • Arbitraj sisteminde risk almadan kar almak mümkündür. Bu da para kaybetme riskinin olmaması anlamına gelir.
  • Arbitraj sisteminde kısa süre içerisinde sonuç alınır.

 

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj yapabilmek için pek çok farklı market arasındaki fiyat farklarını detaylı olarak görüntülemek gerekiyor. Arbitraj yapabilmek için ABD ya da Avrupa pazarındaki ürünlerin fiyat farkları bulunur. Fiyat farkı bulunduktan sonra KDV gibi detaylara da göz gezdirilir. Eğer hesap uygunsa Avrupa pazarındaki ürün satın alınır. Avrupa pazarından satın alınan ürün Türkiye pazarında kar ile satılabiliyor.

Arbitraj Türleri Nelerdir?

Arbitraj kendi içerisinde farklı dallara ayrılmıştır. E-ticaret sektöründe arbitrajın 2 türü bulunur. Bunlar: Online arbitraj ve retail arbitrajdır.

Online arbitraj, online mağazalar ve e ticaret siteleri aracılığıyla kullanılan arbitraj türüdür. Bu sistem online mağazalar gezerek indirimli ürünler bulup satmaktır ya da sadeece indirimli ürün bulmak değil, ülkeler arasındaki kur farkından yararlanarak satın alınana bir ürünün başka ülkede değer kazanarak satılmasıdır. 

Retail arbitraj, online işlemlerden farklı olarak fiziki mağazalar gezerek indirimli ürün bulup satmaktır. Retail arbitraj düşük fiyatlardan alınan ürünlerin üzerine kar eklenerek dijital mağazalarda satışa sunulmasıdr.

Bizimle İletişime Geçin

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz.