E-Ticarette Niş Ürün Nedir? Nasıl Bulunur?

 Belirli ve dar bir kitleye hitap etmek e ticaret sektöründe oldukça önemlidir. Bu sayede daha nitelikli satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Belirli ve dar bir kitleye hitap edebilmek için e-ticarette niş ürün nedir sorusunun cevabını iyi bilmek gerekiyor.

Niş Ürünün İçeriği

Niş ürün e ticaret ya da diğer pazarda yer alan özel ürün anlamına gelir. Satış yapılan alana göre niş ürün değişiklik gösterebiliyor. E ticaret sektöründe niş ürünün ayrı bir önemi bulunuyor.

E ticaret sektöründe yer alan firma ya da kişiler niş ürünü bularak geniş ve rekabetçi bir alan yerine daha dar ve esnek bir alanda hizmet sunabiliyor. Pazarlama stratejisine göre niş ürünün niteliği değişiklik gösterebilir.

Kitlesel bir ürünle pazara girmek, rekabeti daha yoğun hale getirecektir. Niş ürünler fazla fiyat esnekliği olmayan taleblere sahip olabilir, bu nedenle firmalar marjinal üretim maliyeti üzerinde daha büyük işletmelere göre, niş ürünler ile e ticaret ya da diğer pazarlarda yer alan firmaların daha düşük hacme rağmen daha karlı olmasını sağlar.

Niş Ürünlerin Avantajları

Niş ürün olarak kabul edilen ürünlerin diğer ürünlere göre bazı avantajları vardır. Bundan dolayı pek çok firma niş ürün arayışına girer.

Niş ürünlerin sunduğu avantajlar şunlardır:

  • Niş ürünlerin pazardaki oranı oldukça küçüktür. Bu da rekabet oranını düşürür.
  • Niş ürün genel ürünlere göre daha az maliyete sahiptir.
  • Niş ürün firma ya da markanın sesini daha iyi duyurabilmesine yardımcı olur.
  • Niş ürün bulmak SEO optimizasyon çalışmalarına olumlu katkı sağlar.

Niş ürün bazı firmalar için deri çanta olurken bazı firmalar için şarj cihazıdır.

Niş Ürün Nasıl Bulunur?

Niş ürün bulmak isteyen markalar birtakım detaylara dikkat etmelidir. Bu detaylardan ilki SEO analizidir. SEO analizi sayesinde tüketicilerin arama motorunda ne araştırdıkları öğrenilebilir. Bunun yanında rakip analizinin gerçekleştirilmesi de niş ürünlerin bulunması için oldukça önemlidir ve markalar ürün tedarik süreçlerini ve alternatif tedarikçi listesini detaylı olarak öğrenmelidir.