ETBİS Nedir ? ETBİS Kaydı Nasıl yapılır?

Günümüz dünyasında alışveriş, çoğunlukla birkaç saniyelik tıklamalar ile gerçekleştirilir. Özellikle pandemi süreciyle çok daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlayan online alışveriş platformları, Türkiye’de 2017 yılından bu yana resmî yollarla korunmaktadır.

ETBİS, 4 Aralık 2017 tarihinde hem internet üzerinden alışveriş yapan tüketicileri hem de satıcıları korumak amacıyla uygulamaya sokulmuştur. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret işlemlerini kayıt altına alma ve denetleme amacı taşır. Bu sistem aynı zamanda internet üzerinden satış yapanları da denetleyerek güvenli ve sağlıklı bir e-ticaret ortamı yaratır. Özellikle internet satışı yapanların ve aracıların bu sisteme kayıt olarak bildirimde bulunması şarttır. 

ETBİS Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, kayıt dışı satışları ve dolandırıcılık faaliyetlerini ortadan kaldırmak için oluşturulmuştur. Tüketiciler için güvenli bir alışveriş ortamı oluşturmayı hedefleyen sistem, hizmet sağlayıcıların kayıtlarını da depolar.

Kayıt işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk adımda eticaret.gov.tr adresinden ETBİS giriş butonuna tıklamalısınız.
  • Açılan sayfaya e-Devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
  • ETBİS sayfasındaki “Yeni Kayıt Ekle” seçeneğine tıklayarak gerekli bilgileri doldurmalısınız. Bu sayfada; web sitesi adresi, mobil uygulama adı ve hizmet sağlayıcı bilgileri istenir.
  • Sonraki adımda; işletme adı, MERSİS ve vergi numarası bilgilerini doldurmanız gerekir.
  • Yurt dışına satışınız varsa “Sınır Ötesi E-ticaret Satışı” kutusunu da doldurmalısınız.
  • Genel bilgilerin ardından sayfanın solunda yer alan; mal ve hizmetler, ticaret türü, KEP adresleri, lojistik, bankalar gibi formları da doldurmalısınız.
  • Tüm bilgileri girdikten sonra kayıt ve onay bölümünden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
  • Kayıt işlemleri kısa sürede sonuçlandırılır ve konu hakkında tarafınıza bilgilendirme yapılır.

ETBİS Kaydı Ne İşe Yarar?

ETBİS, internet üzerinden gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde hizmet sağlayıcının ve alıcının haklarını korumak için çalışır. Tüketicilerin güvenliğini sağlayarak sektörün sağlıklı şekilde gelişmesine yardımcı olur.

ETBİS kaydı, hizmet sağlayıcıların işlemlerini takip ederek usulsüzlükleri ortadan kaldırmak için de gereklidir. Özellikle internet satışı yapanların da vergi mükellefi olmaları için ETBİS kaydı şarttır.

Bize Ulaşın

 444 40 80 numaralı iletişim numaramız veya LimonDesk üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.