Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager, websitenize eklemeniz gereken scriptleri ve etiketleri tek bir yerden yönetmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Ziyaretçi hareketlerini izleyip seçiminize bağlı olan kullanıcı davranışlarının gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit etmenizi sağlayan bir kod grubudur.

Google Analytics ve Google Ads ile birlikte kullanıldığında oldukça etkili olan Google Etiket Yöneticisi, belirlediğiniz kullanıcı hareketlerini tek bir noktadan izlemenizi ve veri almanızı sağlar.

Google Tag Manager Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Google Tag Manager hesabı oluşturmak için;

  • Google hesabınızla Google Tag Manager‘da oturum açabilir veya bir hesap oluşturabilirsiniz,
  • Google Tag Manager içerisinde yeni bir  profil oluşturabilir ve eklemek istediğiniz Web sayfalarının adresini belirtebilirsiniz,
  • Kurulumdan sonra oluşan kod parçacığını AKINSOFT e-Ticaret paneli içerisinde, Ayarlar-SEO Ayarları kısmında ilgili alana yazarak, GTM ID’yi, AKINSOFT panelinize entegre edebilirsiniz.

 Diğer Tanımlar:  

  • GTM Tag (Etiket) Nedir?: Etiketler, Google Tag Manager‘in üçüncü taraf websitelerden bilgi alışverişi yapmasını sağlayan kod snippet’ıdır. Bu etiket ile Google Ads ve Analytics bağlantısı, websiteniz ile hesabın bağlantısı sağlanır.

  • GTM Trigger (Tetikleyici) Nedir?: Tetikleyiciler, hazırladığınız etiketlerin hangi sayfada ve hangi işlemden sonra uygulanacağını belirleyeceğiniz komutlardır. Her etiketin çalışabilmesi için bir tetikleyiciye ihtiyacı vardır.

Google Tag Manager Kullanmanın Kampanyalar İçin Avantajları Nelerdir?

Google Etiket Yöneticisi (GTM) web sitesi ürün kampanyalarının takip edilebilmesi için tercih edilen bir araçtır. Bu aracın kullanılması kampanyalara için birçok avantaj sağlar. 

  • GTM ile, ürün ve hizmet alımına teşvik eden kampanyaların daha çok insana ulaşmasını sağlayabilir,
  • Yapılan kampanyaların insanların ne kadar dikkatini çektiği öğrenebilirsiniz.
  • GTM kampanyaların arama motorlarında üst sıraya yerleşmesi ve böylelikle hedef kitleler tarafından görünür olmasını sağlar.

GTM kampanyalara ve web sitesine dair pek çok dijital veriye ulaşılmasını sağlar. Böylelikle veri üzerinde işlem yapma, yönetme veya güncelleme imkanı elde edilir.  

Bize Ulaşın

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz.