Google’ın En Etkili Seo Araçları Nelerdir?

Google sürekli olarak sitemizin sorunlarını teşhis ederek Google sıralamalarını iyileştirmemize yararı olan güncel Google araçları yayınlar. Bu araçlar sayfaların neden düşük performans gösterdiğini analiz ederek nasıl daha iyi sıralama sağlayabileceğimiz konusunda bize adeta yol gösterip rehberlik ederler.

Bugün size Google’ın en iyi 5 SEO aracını anlatıyoruz!

  • Lighthouse

Lighthouse Chrome tabanlı tüm tarayıcılarda bulunan bir performans aracıdır ve Chrome Geliştirme Araçları panelinden kolayca ulaşılabilir.

Google Lighthouse’a Hangi Yollardan Ulaşabilirim?

  • Windows kullanıyorsanız F12’ye basabilirsiniz.
  • Mac ya da Windows kullanıyorsanız sitenizde sağ tıklayıp, incele kısmına gelin. Açılan sayfanın en sağında Lighthouse seçeneğini göreceksiniz.
  • Mac’de Command+Option+S tuşlayarak da açabilirsiniz.
  • Windows, Linux ve Chrome’da Control+Shift+C tuşlayabilirsiniz.

Son olarak Chrome’da sağ üst köşedeki 3 noktalı menüyü ardından Diğer Araçlar’ı sonra da Geliştirici Araçlar’ı tıklayarak Lighthouse’a ulaşabilirsiniz.
Test My Site

Google’un sunduğu Test My Site bir web sitesinin hız performansını görmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Bununla birlikte iki konuda raporlama yapar;

  • Web sitesini hızlandırma önerileri
  • 4G mobil ağda tahmini yüklenme süresi

 

Test My Site Ne İşime Yarar?

Test My Site ile sitenizin mobil optimizasyonu hakkında fikir edinebilirsiniz. Testten sonra bir de size sitenizi hızlandırmak için öneriler verdiği bir mail atar. Dolayısıyla hızlıca sitemin mobil hızını görmek istiyorum derseniz Test My Site tam size göre bir SEO aracıdır.

Page Speed Insights

Page Speed Insights önemli web verilerinin performans puanlarını görmemizi sağlayan oldukça kullanışlı bir araçtır.

 

Neden Page Speed Insights Kullanmalıyım?

Page Speed Insights Önemli Web Verileri konusunda ayrıntılı raporlar sunar. Bu raporda gösterilen sorunları çözmek de sıralama faktörü artışı sağlayabilir. Üstelik yalnızca sayfa hızını etkileyen teknik sorunlarla ilgili çözümler sunmaz bu sorunların ne olduğunu da bize anlatır. Ayrıca Google Developers sayfasına bir bağlantı vererek sorunların nasıl çözüleceği noktasında da yol gösterir.

Safe Browsing Test

Neden Safe Browsing Test Kullanmam Lazım?

Çünkü birçok insan aksini düşünse de site güvenliği de SEO ile ilgili bir meseledir. Eğer siteniz saldırıya uğrarsa, Google bu sayfaları URL dizininden çıkarır. Ve işte alın size bir SEO sorunu!

Bu yüzden site güvenliği bir SEO konusudur ve dikkat edilmelidir. Ayrıca sitenin güvenliğinin sağlanmaması görünürlüğü de riske atabilir.

Google Trends

Neden Google Trends?

Bu araç rakiplerinizle kıyas yapmanız konusunda da yardımcı olur. Çünkü insanların neyi nasıl aradığını size gösterir. Bununla birlikte zamana göre kelimelerin trend çizgisi, yükselme ve alçalma eğilimlerini görerek yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı irtibat telefonlarımızdan yada iletişim formumuzu doldurarak bizlere her zaman ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.