Güven Damgası Nedir?

Elektronik ticaret oldukça yaygın bir hale gelmeye başlamıştır. Güven damgası ise asgari güvenlik ve kalite standartlarına uygun olarak hizmet sağlayıcılarına verilen elektronik bir işaret olarak biliniyor. Güven damgası ile asgari düzeyde güvenliğin bulunduğu ve hizmet kalitesi standardının varlığı belirtilmek istenmektedir. Güven damgası ise bu kriterlerin bulunduğunu ifade eden elektronik bir işarettir.

Güven Damgası Nedir?

Güven damgası son zamanlarda oldukça fazla bir şekilde karşılaşılmakta olan kavramlar arasında yer almaktadır. Özellikle elektronik ticaretin yaygınlaşması ile birlikte birçok yeni kavram hayatımıza girmiş bulunuyor. Güven damgası da elektronik ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızda yer edinen kavramlardan birisidir.

Güven damgası, asgari düzeyde bulunan güvenlik ve hizmet kalitesi standardının varlığına işaret etmektedir. Güven damgasının bulunması, bu damgayı veren kişinin web sayfasına kefil olduğu anlamlarına da gelmemektedir. Aynı zamanda güven damgası sitede bulunan mal ve hizmetlerin kalitesi ile ilgili olarak da bir garanti vermemektedir. Güven damgası birçok ülkede etkin olarak kullanılmaktadır.

Güven Damgası Ne İşe Yarar?

Güven damgası, bu logoyu taşıyan web sitelerinin uygun asgari koşulları taşıdığı şeklinde ifade edilebilir. Aynı zamanda belirli bir güvenlik standardına sahip olduğuna dair de denetimin sağlandığı ifade edilebilir. Gösterilen yoğun talep doğrultusunda e ticaret sitelerinde de oldukça büyük bir artış gözlenebilir. Müşteriler güvenilir e ticaret sitelerinde alışveriş yapmayı tercih etmektedir.

Müşterilerin güven damgası almış olan e ticaret sitelerinden güven içerisinde alışveriş yapabilmeleri mümkün olmaktadır. Güven damgası alınması zorunlu bir hizmet değildir. 

Güven Damgası Nasıl Alınır?

Güven damgası almak için öncelikli olarak e ticaret sitelerinin başvurularını yapmaları gerekir. Güven damgası almak için yapılan başvurular ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından değerlendirilir. Başvuru formunun doldurulması ve sonrasında belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sızma testinin yaptırılması ve gerekli ücretin yatırılması da güven damgası başvurusu sırasında yapılması gerekli olanlar arasında yer almaktadır. Değerlendirme ise 30 gün içerisinde sonuçlanır.

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı irtibat telefonlarımızdan yada iletişim formumuzu doldurarak bizlere her zaman ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.