Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Merhabalar, 
Bu yazımızda size instagram alışveriş özelliği nasıl aktif edilir? Konusundan bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi instagram alışveriş özelliği henüz ülkemizde aktif değil. (Bazı yollarla kullanılmaya çalışılıyor. Ama henüz  tek tuş ile aktif edip kullanamıyorsunuz.)Fakat pek çok işletmenin de bu alışveriş özelliğini hesaplarına ekleyerek instagram üzerinden ciddi satış potansiyeline ulaştıklarını görüyorsunuzdur. Peki nasıl yapıyorlar? Siz hangi adımları takip etmelisiniz? Öncelikle kısa bir açıklama ile konuya giriş yapalım.

Instagram Alışveriş (Shopping) Özelliği Nedir?

Instagram’daki e-ticaret sitelerinin ürünlerini Instagram üzerinden tanıtarak satış yapılmasını sağlayan bir özelliktir. Bir kullanıcı, Instagram Keşfet’e giriş yaptıktan sonra, alışveriş sekmesine tıklayarak kişiselleştirilmiş alışveriş ekranına ulaşabilir ve listelenen e-ticaret siteleri arasından beğendiği ürünü seçerek saniyeler içerisinde bu ürünü satın alabilir.

Bu Özelliği Kullanabilmek İçin Neler Gerekiyor?
Öncelikle resmi olarak ticaret yapan fiziki bir işletmenizin (resmi prosedürleri yerine getirmiş bir işletme olmalı) olması gerekiyor. Sonrasında bir Facebook ve Instagram sayfasına sahip olmanız gerekiyor.

Facebook ve Instagram hesabınız entegre edilmiş olmalı.
Instagram hesabınız İşletme hesabına geçirmelisiniz.
Bir e-Ticaret siteniz olmalı.( Tercihen AKINSOFT e-Ticaret )
Satmak istediğiniz Ürünler e-ticaret sitenizde görüntülenebiliyor olmalı.
Facebook Business Manager’da bir işletme hesabınız bulunmalı,
Katalog Yöneticisi‘nde Katalog oluşturmalısınız(Facebook Katalog, web sitenizde sattığınız ürünlerin görsellerini, detaylı bilgilerini, fiyat ve stok bilgileri gibi ürün özelliklerini Business Manager’a aktarabileceğiniz bir sistemdir.) ve alışveriş özelliğini aktif et’e tıklamalısınız.

Facebook Katalog Nasıl oluşturulur?
Business.facebook.com’a giriş yapın ve işletmenizi seçin.
Açılan pencereden Katalog Yöneticisi‘ne tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede yer alan Katalog Oluştur‘a tıklayın.
Ürünleri kendiniz eklemek için Ürün Bilgisini Yükle’yi seçin. Katalog oluşturmak istediğiniz işletme hesabını seçerek kataloğunuza isim verebilirsiniz.
Ürünlerinizi farklı şekillerde kataloğunuza ekleyebilirsiniz. Eğer bir e-ticaret siteniz var ise E-Ticaret Platformu Bağla‘ya tıklayarak ürünlerinizi ekleyebilirsiniz.

Tüm e-ticaret paketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sadece bir kaç dakikanızı ayırarak formumuzu doldurabilir, tarafınıza özel oluşturulacak ücretsiz demo panelimizi 15 gün boyunca deneyebilirsiniz.