Nace Kodu Nedir? Sınıfları Nelerdir?

Bir kodlama sistemi olarak adlandırılan nace kodu Avrupa Birliği’nde ekonomik faaliyetlerin istatistiki açıdan tasnif edilmesi anlamına gelir. İş yerlerinin çalışıyor oldukları alanlara göre tehlike sınıfları kategorizesini belirleyen sistemin oluşturmuş olduğu altı haneli koda nace kodu adı verilir. 

Nace Kodu ve Yeni İş Yeri

Yeni bir iş yeri açmak isteyen veya açacak olan kişilerin ticaret odasına kayıtlarını yaptırmadan hemen önce nace kodu rakamlarını bilmesi gerekir. Hem iş yeri tehlike sınırının belirlenmesi hem de iş sağlığı ve güvenliği kapsamı içerisinde gerekli olacak olan tüm önlemlerin alınması için nace kodu bilinmesi zorunludur.

Nace kodu işyerinin tehlike derecesini gösteren bir koddur. İş yerinin tehlike kategorizesini çok tehlikeli, az tehlikeli ve tehlikeli olmak üzere belirleyerek bunun gerektirdiği iş güvenliği gerekliliğinin giderilmesini sağlayan nace kodu, işlerin sorunsuz yürümesine yardımcı olur.

Nace Kodu Tehlike Sınıfı Hakkında

Tehlike sınıfının tespit edilmesini sağlayan nace kodu o iş yerinin yapmış olduğu işi esas alarak tehlike değerini belirler.

Bu değerler şöyledir;

  • Az Tehlikeli: Perakende alışveriş, büro hizmetleri ve gıda iş yerlerini kapsar.
  • Tehlikeli: Kesme, boyama, imalat ve servis gibi işlerin yapılacağı iş yerlerini kapsar.
  • Çok Tehlikeli: Tersane, maden ve inşaat gibi işlerin yapıldığı iş yerlerini kapsar.

Bu iş yerlerinin tehlike derecelerine nace kodu karar verir.

Nace Kodu Ülkemizde Kullanılan Bir Kod Mu?

Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları sürdürülürken bazı kurumlar tarafından kullanılan nace kodu maliye bakanlığı ve gelir idaresi başkanlığı tarafından kullanılan kodlardan birisidir.

Nace Kodu Nasıl Öğrenilir?

Nace kodunun belirlenmesi için öncelikle güncel işyeri tehlike sınıfları listesi kontrol edilmelidir. Bunun için iş yeri sahipleri mali müşavir veyahut muhasebecilerinden destek almalıdır.

Nace kodunu öğrenebilmenin birkaç yolu bulunur. Bunlardan birisi de İstanbul Ticaret Odasının web sitesine girilerek yapılandır.

İstanbul Ticaret Odasının ana sayfası üzerinden ’’ticaret sicil işlemleri’’ ’’nace kodları’’ alanları kısmına tıklanarak iş yerine uygun kelimeler girilerek öğrenilebilir.

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı iletişim numaramız veya LimonDesk üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.