Pazaryerlerinde Online Satış Yapmak Karlı Mıdır?

Online pazaryerlerine olan ilgi çok hızlı bir şekilde arttı. İnsanların online alışverişe yönelmesi bu ilginin artmasını direkt olarak etkiledi. Buna bağlı olarak bireyler online Pazaryerlerinde (trendyol, hepsiburada, çiçeksepeti, amazon vb.) satış yapmanın avantajlarını araştırmaya başlıyor.

İnternetten satış yapmak için seçilecek pazaryeri büyük önem arz ediyor. Satıcılar tercih ettiği pazaryerine bağlı olarak yüksek satış rakamlarına ulaşabiliyor. 

Pazaryeri ( Marketplace) Ne Demek ? 

Pazaryeri diğer ismi ile (marketplace), potansiyel müşterileri  satıcılarla buluşturan, ürün veya hizmetlerini satmak isteyen şirketler veya bireyler arasında aracı olarak hizmet veren bir online satış platformudur. Bu sistemde ürünlerini satışa çıkarmak isteyen işletmeler ilgili belge ve aranan koşulları yerine getirerek e ticaret ürünlerini onay verilen kategorilerde satarak karlılıklarını artırırlar.  Ülkemizde tercih edilen en popüler pazaryerleri Hepsiburada, N11, PttAVM, Trendyol, Çiçeksepeti, FLO vb. dir.

Online Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Online Pazaryerlerinde satış yapmanın avantajları şunlardır:

Online Pazaryerlerinin birçok avantajı olduğu için tercih ediliyor. Özellikle düşük bütçe ile daha fazla kişiye ulaşmak isteyen kişiler online Pazaryerlerini seçiyor.

  • Online pazaryerleri geniş kitleye ulaşma imkanı verir.
  • Bu pazaryerleri sayesinde yüksek maliyetlerden kaçınılabilir.
  • Online pazaryerleri sayesinde teknik alt yapı ile ilgilenmek zorunda kalınmaz.
  • Müşterilerle güven problemi yaşanmaz.

Online Pazaryerini Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online pazaryerini tercih eden kişilerin birtakım detaylara dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken ilk detay ödenecek mağaza komisyon bedelini iyi analiz etmektir.  Mağaza komisyon bedeli iyi bir şekilde öğrenilmezse işletmeler maddi kayıpla karşı karşıya kalabilirler.

Online pazaryeri seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise ticari olarak uyulması gereken kurallardır. (vergi levhası zorunluluğu, yükümlülükler) Bu kuralları iyi öğrenemeyen kişiler üyeliklerinin dondurulması sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bunun yanında online pazaryeri seçerken mağazanın görünürlüğünü artırmaya yardımcı olan reklam bedellerini kesin bir şekilde öğrenmek gerekiyor.

Bize Ulaşın

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz.