SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Kısacası, sitenizin Google, Yandex, Bing vb. gibi tarayıcılarda görünürlüğünü artırmak için yapılan iyileştirmeler anlamına gelmektedir. İnternet sayfanız arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürse sizler de o kadar çok kitleye sahip olabilir dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde dijital pazarlamanın önemi oldukça yüksektir. İnsanlar artık çevrimiçi ortamlar da ürün alım satımı yapmaktadır. Dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından biri de aramadır. Ne kadar çok aranırsanız bir o kadar da çok kitleye ulaşabilirsiniz. İşte burada SEO devreye girmektedir. Arama sonuçları karşınıza sıralı bir şekilde gelir. Bu sıralamalarda üst sıralarda yer alırsanız, aramalardan kaynaklı trafik almaya başlarsınız. Bunu doğal trafik veya organik trafik olarak da adlandırabiliriz.

SEO’nun Çalışma Mantığı Nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen tarayıcılardan biri Google’dır. Google gibi arama motorları herhangi bir arama da kullanıcının karşısına hangi sayfaların çıkacağını belirlemek için çeşitli algoritmalar kullanılır. Aşağıda Google’ın sıralamalarda baz almış olduğu bazı ölçümleri görebilirsiniz.
Farklı Sitelerden Gelen Bağlantılar: Farklı web sitelerinden kendi sitenize almış olduğunuz bağlantılar, Google ve diğer arama motorları sıralamaları açısından oldukça önemsenen bir konudur. Bunun en önemli sebebi ise web site sahiplerinin kalitesi düşük olan bir siteye bağlantı verme olasılığı düşüktür. Farklı web sitelerinden gelen bağlantı sitenin kalite oyunu belirlemektedir.
Site İçerikleri: Arama motorları gelen bağlantıların yanı sıra site içeriklerinizi de analiz etmektedir. Herhangi bir aramanın site ile alakalı olup olmadığını site içeriklerinizi analiz ederek ayırt etmektedir. İçerikler SEO’nun en önemli kısmını oluşturmaktadır. Arama motorları kullanıcıların aratmış olduğu anahtar kelimeyi hedefleyen içerikleri baz almaktadır.
Site Sayfalarınızın Yapısı: Web siteleri genel olarak HTML kodları kullanılarak kodlanır. HTML kodlarını ne şekilde kullandığınız, arama motorları tarafından önemsenen bir konudur. Sayfanızın başlıklarına, URL’lerine anahtar kelimeleri kullanmanız arama motorları tarafından olumlu değerlendirilmenizi sağlar.

 

Bize Ulaşın

Tüm süreçlerinizde yanınızda olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirterek, 444 40 80 numaralı irtibat telefonlarımızdan yada iletişim formumuzu doldurarak bizlere her zaman ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.