SSL Nedir? Ne işe yarar? Ssl Türleri Nelerdir?

 Secure Sockets Locker kelimelerinin baş harflerinden oluşan SSL, Türkçeye Güvenli Yuva Katmanı olarak geçmiştir. Web sitesinin en temel ögelerinden biri olan SSL sertifikası ile site daha kaliteli hale gelebiliyor.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası web sitesini ziyaret eden kişilerin kredi kartı ve kişisel bilgilerini koruyan bir sistemdir. Bunun yanında web sitesi ile paylaşılan bilgilerin üçüncül kişilere karşı da korur. Bu özelliğinden ötürü hem uluslararası hizmet veren hem de ulusal alanda hizmet veren web siteleri SSL sertifikasına sahip olmak istiyor.

SSL sertifikası pek çok farklı bilgilerden oluşur. Bu sertifikada sertifika sahibinin isim bilgileri, sertifikanın sahip olduğu seri no, sertifika geçerlilik bitiş tarihi gibi farklı bilgilere yer veriliyor.

SSL Sertifikasına Neden İhtiyaç Duyulur?

SSL sertifikasına sahip olmanın birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerden ilki güvenliktir. Web sitesini ziyaret eden kişilerin kredi kartı ya da adres gibi bilgilerin korunması için SSL sertifikasına ihtiyaç duyulur. Bunun yanında siber suçla karşılaşma riskini ortadan kaldırmak da SSL sertifikasına ihtiyaç duyulmasını etkiler.

SSL sertifikası sunucular arası iletişimin güçlenmesini sağlar. Bundan dolayı web siteleri SSL sertifikasını kullanmayı ihmal etmez.

SSL Sertifikası Türleri

SSL sertifikası tek çeşit değildir. Bu alanda üretilmiş birçok farklı SSL sertifika çeşidi vardır. SSL sertifika çeşidi sayısı toplamda 6’dır. Genişletilmiş doğrulama sertifikaları, etki alanı doğrulama sertifikaları ve birleşik iletişim sertifikaları bu alanda kullanılan ve sıklıkla tercih edilen sertifika türlerindendir.

Farklı sektörlere ait olan web siteleri kendisi için en uygun olan SSL sertifikasını tercih etmelidir. 

SSL Sertifikası Kullanan Site Nasıl Anlaşılır?

Son dönemde teknolojinin gelişmesiyle beraber bireyler SSL sertifikası olan siteleri kullanmak istiyor. SSL sertifikasına sahip olan siteler HTTP yerine HTTPS ile başlar. İnternet kullanıcılarının bu sitelere yönelmesi güvenlik zafiyetlerinin ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

 

Bizimle İletişime Geçin

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz.