Şirket Kurmadan Ürün Satılabilir mi? Faturasız Ürün Satmanın Cezası Nedir?

E ticaret günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. İnternetten satış yapmak olarak da bilinen e ticaret sırasında satışı yapılan ürünlerin de vergiye tabi oldukları söylenebilir. Bu neden göz önünde bulundurulduğu takdir de ise vergi mükellefi olunması nedeniyle bir e ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin ve internet üzerinden satış yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bir şirket kurması şartı aranır.

Şirket Kurmadan Ürün Satılabilir mi?

E ticaret alanında yeni başlangıçlar yapmak isteyen kişilerin ve internette ürün satmaya başlayacak olan kişilerin ilk aşamada şirketleri bulunmayabilir. 

Şirket kurulduktan sonra internet üzerinden satış yapmak oldukça kolaydır. Şirket kurulumu hakkında bilgileri olmayan okuyucularımız, diğer blog yazılarımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirler  

Faturasız Ürün Satmanın Cezası Nedir?

Faturasız olarak ürün satılması hem alıcı için hem de satıcı için sakıncalı bir durum olarak ifade edilebilir. Üstelik 213 sayılı Vergi Usul Kanunu 353. maddesine göre faturasız ürün satışından doğan usulsüzlükler bir yaptırıma bağlanmıştır. İşletmelerin mal veya hizmet satışı sonrasında kağıt fatura veya e fatura kesmesi gerekmektedir. Fatura kesilmemesi durumunda ise yüksek miktarda vergi cezaları ile karşı karşıya kalınacağı söylenebilir.

Faturaların hiç düzenlenmemiş olması durumunda, 380 TL Özel Usulsüzlük Cezası kesilmektedir. Faturasız mal satmak yasak olduğu gibi daha ucuza alma düşüncesi ile faturasız olarak ürün satın almak da yasalar tarafından yasaklanmıştır.

Tüm Sorularınız için Bize Ulaşın

Tüm süreçlerinizde yanınızda olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirterek, 444 40 80 numaralı irtibat telefonlarımızdan yada iletişim formumuzu doldurarak bizlere her zaman ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.