E-Ticarette Tercih Edilme Oranı Yüksek Sektörler Hangileri ?

 

Günümüzde neredeyse her çeşit ürünün satışı internet üzerinden yapılıyor. E-ticaret üzerinden satış, en çok KOBİ’ler tarafından (küçük ve orta ölçekli işletmeler) tercih ediliyor. Bu nedenle internetten satılabilen ürünlere sahip olan işletmelerin çoğu e-ticaret sektörüne giriyorlar. Zira bu işi düzgün yaptıklarında yüksek müşteri potansiyeline ve karlılığa kavuşuyorlar. Bu konuda müşteriye güvenli ve esnek ödeme seçenekleri sunan e-ticaret programları kullanmalarının payı da oldukça büyük.

Henüz Bu İşe Girmediyseniz Hangi Sektörleri Seçmelisiniz ?


E-ticarette en çok tercih edilen, yani tüketiciler tarafından en çok aranılan ve talep edilen sektörler bilişim ve teknoloji, hediyelik eşya, giyim ve kişisel bakım ürünleri olmaktadır. Av, spor ve kamp malzemeleri üzerine e-ticaret sitesi kurmak da kesinlikle en az akla gelen, ancak en başarılı girişimlerden. Anne - çocuk ürünleri de aynı şekilde getirisi yüksek sektörlerden. Dilerseniz kendi ürünlerinizi satışa sunarak bir kitle oluşturabilir, dilerseniz dropshipping yöntemi ile anlaşma yaparak XML’leri sitenize yükleyerek oluşan talebi kazanca çevirebilirsiniz.

Sanılanın Aksine Türkiye e-Ticaret Pazarında Giyim Ürünlerinin Satışı Çok Yüksek Değildir
Elbette oranlara bakıldığında tekstil  %35 lik ürünü satışı ile lider sektör gibi görünüyor, ancak bu satışı markalaşmış e-ticaret firmaları yapmaktadır. Hali hazırda büyük markalar ve en çok tercih edilen pazar yerleri varken aralarında sadık bir kitle edinmeniz imkansız değildir, fakat bu işin kolay olmayacağı da kesindir.

Başarıya giden yolda; arama motorlarına uyumlu, seo çalısmalarına uygun teknolojik alt yapı desteği veren güçlü bir program partnerini yanınızda bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Müşterileriniz Alışveriş Yaparken Mutlu Olmalılar
Müşterilerinizi mutlu edebilmenizin ve sitenizden alışveriş yaptıkları için kendilerini şanslı hissedebilmelerini sağlamanızın en etkili yolu, sitenizi gezerken maksimum memnuniyet sağlamanızdan geçer Sitenizde ürün satın alma konusunda sorun yaşayan, site tasarımını sıkıcı bulan müşterileriniz, istisnasız sitenizi terkederek yeni firmalara yöneleceklerdir.

E ticaret sürecinde daha fazla bilgi almak isteyen okuyucularımız E-Ticarete Başlarken Doğru Partner Seçimi Nasıl Olmalıdır ? yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirler.